8 czerwca 2018r. nidzicki zamek ponownie rozbrzmiewał językiem i piosenka francuską. Tego dnia odbyły się Ogólnopolskie Spotkania z Kulturą Francuską. Organizatorem Spotkań był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy. W założeniu organizatorów impreza ma stać się cykliczną i na trwałe wpisać się w kalendarz wydarzeń kulturalnych nie tylko Nidzicy.

W tegorocznej edycji, inaugurującej Spotkania wzięła udział młodzież, która wcześniej rywalizowała w eliminacjach regionalnych podobnych do Festiwalu Prozy, Poezji i Piosenki Francuskiej, który miał miejsce w Nidzicy w marcu bieżącego roku.

O godzinie 14.00 odbył się koncert galowy , który zaszczycili swoją obecnością  m. in Starosta Powiatu Nidzickiego Pan Grzegorz Napiwodzki, wicestarosta Pan Lech Brzozowski, Pani Elżbieta Góralska - Przewodnicząca Rady Powiatu Nidzickiego, Pani Jolanta Tymińska - kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego  oraz przedstawiciele sponsorów imprezy.

Jury zarówno konkursu prozy i poezji jak i piosenki podkreślało wysoki poziom uczestników, doskonale przygotowanych zarówno pod względem językowym, interpretacyjnym i muzycznym. Dowodem na te słowa są chociażby werdykty jury w konkursie prozy i poezji gdzie zarówno w kategorii szkół gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych przyznano po dwie równorzędne nagrody za I miejsce.

W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyły Kinga Sumicka z Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy oraz Amelia Sabatowska z 23 Gimnazjum w Gdyni . W liceum pierwsze miejsca zajęli Jakub Gad z III Liceum w Gdyni oraz Jakub Suwiński z Liceum im. Wyspiańskiego w Nidzicy.

W konkursie piosenki bezkonkurencyjna okazała się Anna Paszkowska z Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. Na II miejscu uplasował się wraz z zespołem Kacper Kuta z IV LO z Olsztyna.  III miejsce przypadło  Natalii  Matyjaszczyk z  Liceum w Starogardzie Gdańskim  oraz Aleksandrze Obrębskiej  z Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia dla Oliwii Krokowskiej z Mławy oraz Jakuba Gad z Gdyni.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci kart podarunkowych do realizacji w jednej z sieci rtv

Organizacja imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia różnego rodzaju instytucji i osób prywatnych. Organizatorzy chcieliby podziękować :

Starostwu Powiatowemu w Nidzicy

Firmie Carrefour Polska

Bankowi Spółdzielczemu w Nidzicy

Firmie Drehabud Nidzica

Firmie Stalom & Wolmet Nidzica

Panu Zbigniewowi Prokopowiczowi

Nidzickiemu Ośrodkowi Kultury

Dziękujemy również jurorom którzy oceniali uczestników. Liczymy, iż z roku na rok impreza będzie rozkwitała i będzie doskonałym miejscem do realizacji pasji i zainteresowań młodych ludzi.